Асад го овласти Ирак да ја напаѓа ИСИС во Сирија

Сирискиот претседател Башар ал-Асад им дозволи на ирачките сили да вршат напади врз екстремистите на ИСИС во Сирија без да чекаат овластувања од владата во Дамаск, објави сириската државна агенција.

Ирачките сили досега ги напаѓаа позициите на Исламска држава во Сирија откако добиваа зелено светло од Дамаск.

Денешната најава укажува на блиски односи меѓу двете соседни арапски земји, вели Асошиејтед прес.

Исламска држава контролираше големи делови од Ирак и Сирија кога прогласи калифат во летото 2014 година на таа територија.

Во меѓувреме, екстремистите беа поразени во Ирак, а во Сирија контролираат мала област. Асад вчера добил писмо од ирачкиот премиер Адил Абдул-Махди во кое тој го повикува на координација на двете земји во борбата против тероризмот.

Американскиот претседател Доналд Трамп неодамна објави одлука за повлекување на сите 2.000 американски војници од Сирија.

За жал многумина, а особено оние што треба, не може да ја видат историската димензија на оваа посета на еден папа на нашата земја.

повеќе

Кога знаеме како функционира кризата на претставеност, можеме да спречиме повторување на историјата, кое можеби овој пат би имало и многу полоши последици по демократското општество.

повеќе

Деновиве Владата донесе одлука за формирање на ново министерство. А и така, по глава на жител, верувам, рекордери сме по министерства и министри. Оттука, размислував зошто да не предложам да се формира уште едно – за „спречување автоголови".

повеќе