Асад ги посети Обединетите Арапски Емирати. САД: Длабоко сме вознемирени (ФОТО+ВИДЕО)

Сирискиот претседател Башар ал Асад денеска ги посети Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), што е негова прва посета на арапска земја од почетокот на сириската војна во 2011 година, на што САД порачаа дека се „длабоко разочарани и вознемирени".

EPA-EFE/HASSAN AL MENHALI

Асад се сретна со престолонаследникот на Абу Даби шеикот Мохамед бин Зајед ал Нахјан кој истакна дека „Сирија е основен столб на арапската безбедност и дека ОАЕ сакаат да ја зајакнат соработката со неа“, извести ВАМ, државната новинска агенција на ОАЕ.

Единствените патувања на Асад надвор од Сирија за време на војната беа во Иран и Русија, блиски сојузници чија воена поддршка му помогна да го смени текот против противниците поддржани од владите, вклучително и на заливските сојузници на САД. На видеото објавено од ВАМ се гледа како Асад се насмевнува додека стои покрај шеикот Мохамед пред сириското и емиратското знаме и гестикулира и се насмевнува за време на разговорот.

ВАМ известува дека двете страни ја истакнале важноста од „зачувување на територијалниот интегритет на Сирија и повлекување на странските сили“ од фрагментирана земја во која се присутни Русија, Иран, Турција и САД.

Тие разговараа за политичка и хуманитарна поддршка за Сирија и нејзиниот народ за постигнување мирно решение за сите предизвици со кои се соочува. Според ВАМ, шеикот Мохамед „изразил желба оваа посета да го отвори патот за мир и стабилност во Сирија и целиот регион“, и го придружувал Асад до аеродромот.

Асад се сретна и со владетелот на Дубаи, шеикот Мохамед бин Рашид ал Мактум, се вели во соопштението на сириското претседателство. Состаноците се продолжение на „дипломатската увертира“ кои укажуваат на промени на Блискиот исток, каде што неколку арапски земји ги оживуваат врските со Асад.

Во врска со посетата на Асад на Обединетите Арапски Емирати, САД во соопштението наведоа дека се „длабоко разочарани и вознемирени од овој очигледен обид за легитимирање на Асад“.

„Ги повикуваме државите кои размислуваат на ангажман со режимот на Асад внимателно да ги одмерат ужасните злосторства што режимот ги изврши врз Сиријците во изминатата деценија, како и континуираните напори на режимот на голем дел од земјата да ѝ оневозможи пристап до хуманитарна помош и безбедност“, изјави портпаролот Нед Прајс.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/HASSAN AL MENHALI

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе