Апсења во Хрватска поради проневера на штета на ИНА

Хрватската полиција и Канцеларијата за сузбивање корупција и организиран криминал (УСКОК) викендов спроведоа голема акција, во која се уапсени повеќе лица.

Фото: ЕПА

Тие се уапсени за, како што се сомничи, злоупотреба и перење пари на штета на ИНА.

Како што објави Јутарњи лист, станува збор за кривични дела злоупотреба и перење пари на штета на ИНА, а се уапсени луѓе во Загреб и во сплитско-далматинската област.

Во тие незаконски дејствија, според сомнежите на истражителите, ИНА е оштетена за огромна сума.

Наводно, штетата е повеќе од 13 милиони евра.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе