Белорусија

Апсења, гумени куршуми и шок-бомби: вака се „славеше“ победата на Лукашенко (ВИДЕО)

Белоруската полиција во неделата ги задуши протестите што избувнаа додека претседателот Александар Лукашенко очекува уште една сигурна победа на штотуку одржаните претседателски избори.

Фото: ЕПА

Демонстрантите и полицијата за немири синоќа се судрија во белорускиот главен град Минск и во другите градови, откако излезната анкета на државната телевизија навести дека долгогодишниот лидер Александар Лукашенко е реизбран на изборите во неделата.

Полицијата користеше шок-бомби, гумени куршуми и водени топови. Една група за човекови права соопшти дека еден демонстрант е убиен, а околу 120 се уапсени.

Лукашенко освои 80% од гласовите, според првичните пребројувања.

Но лидерката на опозицијата вели дека не им верува на официјалните бројки.

„Им верувам на очите и гледам дека мнозинството е кај нас“, им рече Светлана Тихановскаја на новинарите доцна во неделата. Прелиминарните резултати ѝ даваат 9,9% од гласовите.

Тихановскаја се вклучи во изборите на местото на нејзиниот уапсен сопруг и продолжи да води големи опозициски собири.

Лукашенко (65) е на власт од 1994 година.

Демонстрантите излегоа на улиците во центарот на Минск веднаш штом заврши гласањето доцна синоќа.

Многумина извикуваа „Оди си“ и други антивладини пароли. Полицијата за немири при растерувањето на демонстрантите фрлаше шок-бомби, користеше пендреци и апсеше.

Рано утрово Валентин Стефановиќ од белоруската група за човекови права Вјасна за новинската агенција Ројтерс изјави дека најмалку еден човек починал откако бил исфрлен од полициско комби, а десетици се повредени. Тој додаде дека најмалку 120 лица се приведени.

Слични протести се одржаа и во Брест, Кобрин, Жодино и во други градови.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе