Антиваксери се обидоа насилно да влезат во зградата на Би-би-си во Лондон (ВИДЕО)

Демонстранти антиваксери се обидоа насилно да влезат во телевизискиот центар на Би-би-си во западен Лондон. Тие се гневни поради планот на британската влада да воведе ковид-пасоши и да одобри вакцинирање на децата против коронавирусот.

EPA-EFE

Според снимките објавени на социјалните мрежи, демонстрантите се обидоа да влезат во зградата и покрај бројните полициски сили, јавува Индипендент.

Голем број демонстранти се собраа и во еден од лондонските паркови. По некое време, демонстрантите го напуштија паркот во придружба на голем број полицајци.

На снимката може да се слушне како некој од толпата вика: „Можеби ќе одиме до Би-би-си“.

Толпата стигна до Би-би-си, каде ја дочекаа полицајци. Демонстрантите се обидоа насилно да влезат во зграда, но полицијата успеа да ги спречи.

Портпаролот на лондонската полиција кажа дека засега никој не е уапсен, но дека ќе продолжат да ја следат ситуацијата.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе