Анкета на Ројтерс: Бајден е во мала предност пред Трамп

Американската претседателска трка е многу потесна отколку што сугерираат анкетите на национално ниво, покажа истражувањето спроведено од Ипсос за Ројтерс во петокот, кое покажува дека во одлучувачките сојузни држави демократот Џо Бајден има само мала предност пред републиканскиот претседател Доналд Трамп.

Фото: ЕПА

Според таа анкета, Бајден има мала предност пред Трамп во три држави, а во другите три се изедначени.

Онлајн истражувањето на јавното мислење спроведено во септември покажува дека Бајден и Трамп се изедначени во Флорида и Северна Каролина и дека Бајден води со само еден процентен бод во Аризона. Во Пенсилванија, Бајден води со три процентни бода и со пет во Висконсин и Мичиген.

Сите овие држави ќе бидат одлучувачки во изборот на победникот на изборите на 3 ноември, со оглед дека имаат голем број жители и потенцијал да се свртат кон која било од партиите.

Во секоја од овие држави, објаснува Ројтерс, разликата помеѓу двајцата кандидати е блиска или во рамките на статистичка грешка, што значи дека ниту еден од кандидатите нема јасна предност.

Земени заедно, државните и националните истражувања покажуваат дека изборите оваа година може да завршат на ист начин како и во 2016 година, при што демократите добија мнозинство гласови, но републиканците ги освоија Изборниот колегиум и Белата куќа.

Бајден во моментов има предност на национално ниво, но Трамп има скоро исти шанси за победа во одлучувачките држави, а со тоа и доволно изборни гласови за втор мандат.

Се чини дека гласачите во одлучувачките држави не го казнија Трамп поради начинот на кој тој управува со коронакризата во иста мера како и гласачите во другите сојузни држави, и покрај тоа, тие се повеќе склони да мислат дека Трамп е подобар од Бајден кога станува збор за економијата.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

И Софија ќе треба да не го запре македонското евро-интегрирање на самиот почеток – и Скопје ќе треба да ја декомунистицира и дејугословенизира својата елита, економија, политика, наратива и медиуми.

повеќе

На светов има доволно место и за доктори и за антиваксери, и за научници и инженери, како и за рамноземјани и антимаскери, за уметници и фантазери.

повеќе

Во Законот кој е предложен воопшто не се цели на попишување на реалната состојба на терен, туку се цели на попишување на сите возможни граѓани заради задоволување на политички цели.

повеќе