„Историска грешка“

Анкара предупреди дека референдум во ирачки Курдистан „ќе има своја цена“

Турција предупреди дека одржувањето референдум за независност на ирачки Курдистан кон крајот на септември „ќе има своја цена“.

„Инсистирањето на курдските претставници на организирање на тој референдум и покрај сите пријателски совети ќе има своја цена“, соопшти турското министерство за надворешни работи во соопштението во кое го повикува Арбил, главниот град на ирачки Курдистан, да се откаже од „погрешниот пристап“.

Гласањето на референдум е предвидено за 25 септември во регионот на северот на Ирак кој од 1991 година ужива автономија која со годините се прошири.

Турција, и самата соочена со тежнеењата на курдските сепаратисти на југоистокот на земјата, остро се противи на одржувањето на гласањето.

Еден проблем кај Трамп е тоа што му е опсесија да изгледа „силен".

повеќе

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе

„Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што 'цело време се меша таму кај што не му е местото'.

повеќе