Анкара повика на преговори: „Русија е со Ерменија, а ние го поддржуваме Азербејџан. Ајде да се сретнат сите страни“

Турските власти повикаа синоќа на организирање преговори за Нагорно-Карабах на кои би учествувале претставници на Азербејџан, Ерменија, Русија и Турција со цел решавање на конфликтот во спорната област по воведувањето на хуманитарниот прекин на огнот.

EPA-EFE

Претставникот на турското претседателство Ибрахим Калин повика на организирање преговори со учество на тие четири земји наведувајќи дека Русија е на страната на Ерменија, а Турција на страната на Азербејџан.

„Бидејќи Русија е на страната на Ерменија, а ние Турците го поддржуваме Азербејџан, ајде четирите страни да се сретнат и да разговараат за решавање на проблемот“, кажа Калин.

Бројката на загинатите во конфликтот на силите на Ерменија и Азербејџан околу областа Нагорно-Карабах вчера достигна 600.

Претставници на двете страни пријавуваат нови воени и цивилни жртви додека борбите продолжуваат и покрај договорот за прекин на огнот од саботата попладне.

Нагорно Карабах е енклава во Азербејџан населена со Ерменци и од војната во првата половина на деведесеттите години Баку нема контрола врз таа територија.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе