Ангела Меркел: Нема оправдување за овој бесрамен напад

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел го осуди рускиот напад врз Украина, нарекувајќи го „длабок рез во европската историја по крајот на Студената војна“.

Фото: ЕПА

Германската новинска агенција Дпа денеска пренесе дека Меркел рекла дека „нема оправдување за овој бесрамен напад врз меѓународното право. Го осудувам на најостриот можен начин“.

Меркел, која порасна во Источна Германија и зборува руски, беше силно ангажирана во преговорите со рускиот претседател Владимир Путин во текот на нејзините 16 години на функција, кои завршија во декември, вели АП.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе