Хрватскиот премиер

Андреј Пленковиќ позитивен на коронавирусот

Премиерот на Хрватска Андреј Пленковиќ е позитивен на коронавирусот, објави портпаролот на хрватската влада.

EPA-EFE

Тој се чувствува добро, а своите активности и обврски како претседател на владата ќе ги врши од дома.

Пленковиќ веќе беше во самоизолација, откако ѝ беше дијагностициран ковид-19 на неговата сопруга. По појавата на малку покачена температура, сопругата на претседателот на хрватската влада во саботата се тестираше, по што ѝ стигна позитивен резултат.

Пленковиќ се тестираше веднаш потоа, и првиот резултат покажа дека нема коронавирус, но беше соопштено дека ќе биде во самоизолација.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе