Американскиот „шпион“ уапсен во Русија е британски граѓанин

Американскиот државјанин уапсен во Русија поради наводна шпионска операција е државјанин на уште најмалку една друга земја.

Британските власти во четвртокот потврдија дека Пол Вилан е двоен државјанин и дека побарал помош од британските дипломати во Москва. 48-годишниот поранешен маринец е роден во Канада, но не е утврдено дали сè уште е и канадски државјанин. Канадските власти рекоа дека се „свесни дека канадски државјанин е уапсен во Русија“, но одбија да дадат детали.

Британските власти велат дека побарале конзуларен пристап до Вилан, кој се наоѓа во поранешен затвор во КГБ. Тој веќе бил посетен од Џон Хантсман, американскиот амбасадор во Русија.

Руските власти велат дека Вилан, шеф за глобална безбедност во добавувач на автомобилски делови во Мичиген, беше уапсен во хотелска соба во Москва откако добил УСБ со список на вработени во тајна руска агенција. Неговото семејство и пријатели велат дека бил во Русија на свадба.

Вилан бил исфрлен од морнарицата во 2008 година поради лошо однесување, откако беше осуден за обид за кражби, а соработниците сметаат дека е тешко да се поверува дека бил вмешан во шпионажа, објави Вашингтон пост.

„Ниту една разузнавачка агенција нема да земе некого со неговото минато да биде шпион“, вели Т.Џ. Сјостром, разузнавач што бил во единицата на Вилан кога била испратена во Ирак во 2006 година.

Си-ен-ен објави дека аналитичарите се сомневаат дека Русија сака да го трампа Вилан за осудената руска агентка Марија Бутина.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе