Американскиот потпретседател: САД ќе останат со Венецуела сѐ додека не дојде слободата

Потпретседателот на САД Мајк Пенс изјави дека разговарал со лидерот на венецуелската опозиција Хуан Гуаидо и повторно го прозва претседателот на Венецуела Николас Мадуро.

„Разговарав со храбриот привремен претседател на Венецуела Хуан Гуаидо денес по телефон“, напиша Пенс на Твитер. „Му кажав дека Америка ќе стои со Венецуела сѐ додека не дојде слободата. Луѓето во Венецуела трпат под диктатура и угнетување. Николас Мадуро мора да замине“.

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе