Американски војници гаѓани со компири во Сирија (ВИДЕО)

Жителите на градот Камишли ги гаѓале американските војници со компири, додека тие повлекувајќи се минувале низ сирискиот град во кој главно живеат Курди.

Американските војници низ Камишли минале повлекувајќи се од Сирија кон Ирак пред турската офанзива против курдските сили.

На снимката која денес ја објави курдска новинска агенција, се гледа конвој оклопни возила како минува низ Камишли додека гневните жители ги гаѓаат со компири, извикувајќи на англиски „Не Америка“ и „Америка е лажго“.

Ројтерс претходно, повикувајќи се на сведоци, јави дека американските трупи влегле во Ирак од Сирија, преку граничниот премин Сахела во провинцијата Дохук.

Американскиот претседател Доналд Трамп донесе на 7 октомври одлука да ги повлече американските војници од североистокот на Сирија, по што почна турската воена операција во тој регион.

ЕУ, свесна за демократскиот дефицит на земјите од Западниот Балкан (но и останатите, претежно економски проблеми), како да тежнее кон формирање блиски, но и специфични односи со овој регион, без полноправно членство.

повеќе

Нарушени се човековите права и слободи, нема владеење на правото и правосудството, кои треба да бидат основа на процесот.

повеќе

Поентата на глобализмот е максимално економско вмрежување во десетици економски сојузи на секоја држава.

повеќе