Влегол во југозападниот дел

Американски разурнувач влезе во Црното Море, го следи руски воен брод

Брод на руската Црноморска флота почна да го следи американскиот разучнувач Рос, кој влезе во југозападниот дел на Црното Море, јавува руската агенција ТАСС.

Националниот центар за управување со одбраната на Руската Федерација соопшти дека директната контрола на активностите на американскиот разурнувач се врши со мал ракетен брод на Црноморската флота Вишњи Волошок.

Минатиот месец руската фрегата Адмирал Есен и малите ракетни бродови Вишњи Волочок и Орехово-Зуијево го следеа разурнувачот на американската морнариза Портер, кој пловеше по јужниот дл на Црното Море.

„Новото нормално“ неизбежно со себе ќе носи неизвесност и страв бидејќи заканата од вирусот наѕира во позадина и не може да се искорени.

повеќе

„Шарената револуција“ беше енергија и граѓански порив за промени. Малку застранивме.

повеќе

Државниот врв на Србија, вклучително и група лекари кои ја предводат борбата против ширењето на вирусот корона, во најмала рака го игнорираа влошувањето сè додека не заврши гласањето.

повеќе