Според регионалните агенции

Американската војска „веќе почна да се повлекува од Ирак“

Американските трупи веќе почнале да се повлекуваат од Ирак, јавуваат регионалните арапски агенции Ал арабија, Ал масда и Багдад тудеј.

Според последните информации, американсата војска го почнала повлекувањето на своите трупи од 15 воени бази на територијата на Ирак.

Парламентот на Ирак изгласа претходно резолуција со која побара повлекување на американските сили од државата откако Американците го убија иранскиот генерал Касим Сулејмани во напад со дрон на ирачка територија.

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе