Американската војска ликвидираше команданти на Ал каеда во северна Сирија

Армијата на САД соопшти дека го нападнала седиштето на Ал каеда и место за обука во северна Сирија, каде што биде планирани напади врз „американските граѓани, нашите партнери и невини цивили“.

Централната команда на САД соопшти дека нападот се случил во неделата во близина на северната провинција Алепо, објави АП.

Сириската опсерваторија за човекови права од Лондон соопшти дека во нападот биле убиени осум члена на Хорас ал-Дина, што на арапски значи „чувари на религијата“ поврзани со Ал каеда.

Обсерваторијата наведе дека меѓу загинатите има шест команданти: двајца Алжирци и Тунижани, Египќанец и Сириец.

Северозападот е последната поголема територија во Сирија што сѐ уште ја држат опозициските групи што се борат против претседателот Башар ал Асад.

Коалицијата предводена од САД се бори против Даеш во Сирија од 2014 година со интензивна воздушна кампања и копнени сили за поддршка на локалните сили.

Американските сили, исто така, вршеа повремени напади против осомничени милитанти од Ал каеда и други групи насекаде во Сирија, вклучувајќи го и северозападот.

Визија на развиениот свет е државните авторитети да го гледаат спортот како средство за подобар економски и социјален развој.

повеќе

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе