Американската морнарица запленила оружје од „иранско производство“ во Арапскиот Залив (ФОТО+ВИДЕО)

Воен брод на американската морнарица запленил оружје за кое, како што тврдат, е од „ирански дизајн и производство“.

Меѓу запленетото оружје има 150 противтенковиски ракети и три ирански ракети земја-воздух, соопшти американската војска.

Оружјето било запленето во неделата во Арапското Море, а идентично е на тоа што американски воен брод го заплени во ноември.

Станува збор за антитенковски ракети „дехлавиех“ кои се ирански копии на руските ракети „комета“, се наведува во соопштението на американската воена морнарица.

Во последните години американски бродови пресретнуваат и запленуваат иранско оружје наменето главно за борците Хути во Јемен, пренесува Ројтерс.

Според резолуциите на ОН, на Техеран му е забрането да снабдува, продава или извезува оружје надвор од земјата освен со одобрување на Советот за безбедност.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе