Поради зголемени закани

Американската амбасада го повлекува персоналот од Ирак

Вашингтон нареди да се повлече неговиот персонал од Ирак и да останат само најнеопходните членови, соопшти денеска американската амбасада во Багдад, по предупредувањето дека ќе има тензии во земјата.

Некои државни службеници ќе ја напуштат амбасадата во Багдад, како и американскиот конзулат во Ербил, главниот град на ирачки Курдистан.

Во неделата амбасадата предупреди дека има „зголемени тензии“ во Ирак и ги повика американските граѓани да „бидат претпазливи“. Вообичаените визни услуги ќе бидат привремено прекинати.

Пред една недела американскиот државен секретар Мајк Помпео предупреди дека има „многу конкретни закани“ од „иранската активност“ во Ирак. Овие закани претставуваат „значителен ризик“ за дипломатските амбасади и службеници на САД распоредени во земјата, изјави тој за новинарите за време на посетата на Багдад.

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе

Го регистрираме името Јунајтед Маседонианс и тогаја сетне почнаме да прајме отворени Илинденцки пикници – македонцки илинденцки, не со Богарите. Сами ние Македонци и народо трна.

повеќе

Она она што го нудат медиумите во времето на ковид-19 покажа колку тие не се подготвени за да известуваат во време на криза, а кризите ги има сè почесто.

повеќе