Американска политичарка: Зошто Србија мораше да се откаже од Косово, а Украина не мора да предаде територија?

Лаверн Спајсер, американска политичарка од редовите на републиканците, го спореди случајот на Косово со случувањата во Украина.

EPA-EFE

Таа преку Твитер праша зошто општиот став е дека Србија треба да се откаже од Косово, а дека Украина не смее да препушти ни дел од својата територија.

„Зошто Србија мораше да се откаже од Косово, а Украина не мора да предаде ни дел од територијата?“, праша Спајсер.

Неколку корисници на Твитер ѝ одговорија дека Србија не ја признава еднострано прогласената независност на Косово и Метохија.

Постојаниот претставник на Русија во Обединетите нации Василиј Небензја ги потсети неодамна западните колеги на седницата на Советот за безбедност дека одлуката за независност на Косово е донесена без каков било референдум и истакна дека тие сега покажуваат двојни стандарди, не признавајќи ја волјата на регионите Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Сведоци сме деновиве на сензационална приказна за некаков американски тим кој, внимавајте, агресивно ќе ловел корупција во Македонија.

повеќе

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе