Американска дипломатка негираше дека САД повлекуваат војници од Источна Европа

Највисоката американска дипломатка во НАТО ги отфрли денес тврдењата дека Соединетите Американски Држави се подготвуваат да го намалат бројот на војници во Источна Европа пред преговорите со Русија за тензиите околу Украина.

EPA-EFE

„Владата не подготвува опции за повлекување на силите од Источна Европа“, кажа американската амбасадорка во НАТО Џулиен Смит откако Ен-би-си извести дека се размислува за промена на бројот на војници во Полска и на Балтикот.

Целта на клучните разговори на Москва и Вашингтон во понеделник е смирување на тензиите по повеќемесечната загриженост на Западот дека Русија би можела да изврши инвазија во Украина, како во 2014 година кога го анектираше црноморскиот полуостров Крим.

Русија негира дека подготвува инвазија на Украина и го обвинува Киев дека разместува војници кон регионот Донбас, кој го контролираат проруски бунтовници.

Рускиот претседател Владимир Путин бара гаранции дека НАТО нема да се шири на исток и дека Украина и Русија нема да влезат во воениот пакт.

Москва тврди дека стравува за сопствената безбедност поради ширењето на НАТО. Голем број поранешни комунистички држави кои беа дел од Советскиот Сојуз или тесно поврзани влегоа во НАТО по завршувањето на Студената војна.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе