Американците забележале руски и кинески воени бродови во близина на остров во Алјаска

Американската крајбрежна стража забележала кинески и руски поморски конвој, вклучувајќи крстосувач со наведувана ракета и разурнувач, во близина на остров на Алјаска.

Фото: Јутјуб

Два други брода на кинеската морнарица и три брода на руската морнарица се забележани во Берингово Море во една формација на 138 километри од островот Киска, пишува Скај њуз.

Бродот од Хонолулу ги следел бродовите пред тие да ја разбијат формацијата и да се разделат. Воздушна поддршка од станицата на крајбрежната стража во Кодијак давал Ц-130 Херкулес.

„Иако формацијата функционираше во согласност со меѓународните правила и норми, ние мора да се погрижиме дека нема мешање во американските интереси во поморската средина околу Алјаска“, рече Нејтан Мур, командант на округот Седумнаесет на американската крајбрежна стража.

Инцидентот се случува еден месец откако генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, предупреди за интересот на Кина за Арктикот и за зголемената воена изградба на Русија таму.

Тој рече дека Русија формирала нова Арктичка команда и отворила стотици нови и поранешни воени локации на Арктикот од советската ера, вклучително и длабоководни пристаништа и аеродроми.

„Кина се прогласи за земја ‘блиску до Арктикот’ и планира да го изгради најголемиот мразокршач во светот. Пекинг и Москва, исто така, ветија дека ќе ја интензивираат соработката на Арктикот. Ова е дел од продлабоченото стратегиско партнерство што е предизвик за нашите вредности и интереси“, рече Столтенберг за време на посетата на северна Канада.

Ова не е првпат бродови на кинеската морнарица да пловат блиску до водите на Алјаска. Во септември 2021 година, крајбрежната стража во Берингово Море и северен Тихи Океан наиде на кинески бродови на околу 80 километри од Алеутските Острови.

Легенда под Главна слика

Фото: Јутјуб

Ех какво време дојде, да се стремиме кон нула. Уште повеќе, да постигнеме нула.

повеќе

Како да ги зачуваме националните и креативни наследства со помош на вештачката интелигенција?

повеќе

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе