Американците го започнаа процесот на повлекување од Сирија

Коалицијата против исламската држава предводена од САД започна процес на повлекување од Сирија, изјави денес портпаролот на коалицијата.

Полковникот Шон Рајан рече дека поради оперативна безбедност, нема да изнесува детали за „времето, локациите или движењето на војниците“, пренесе Ројтерс.

Сириската опсерваторија за човекови права, со седиште во Британија, објави дека повлекувањето започнало минатата ноќ.

Обсерваторијата соопшти дека конвој од 10 оклопни возила, како и неколку камиони, преминал од Рмеилан, град во североисточниот дел на Сирија, во Ирак, пренесе Ју-ес-еј тудеј.

Во Сирија има околу 2.000 американски војници.

Деновиве Владата донесе одлука за формирање на ново министерство. А и така, по глава на жител, верувам, рекордери сме по министерства и министри. Оттука, размислував зошто да не предложам да се формира уште едно – за „спречување автоголови".

повеќе

Денес, кандидати за политички функции се луѓето. Утре, тоа ќе го прават интелигентни машини. И, тие може и ќе победуваат, како што расте незадоволството на граѓаните од човечките политичари.

повеќе

Еден од начините на промовирање подобри меѓуетнички односи помеѓу децата е овозможување подолготраен контакт помеѓу нив што ќе овозможи создавање значајни индивидуални врски помеѓу децата.

повеќе