Коронавирус

Американците би можеле да имаат колективен имунитет до летото

Со вакцинацијата против коронавирусот, САД би можеле да имаат колективен имунитет до летото оваа година.

Фото: ЕПА

Ентони Фаучи, главниот медицински советник на американскиот претседател Џо Бајден, истакна дека експертите се согласуваат дека 70 до 80 проценти од населението на една земја мора да бидат имуни за да има колективен имунитет, пренесува Си-ен-ен.

Во моментов, во оваа земја се вакцинираат два милиони луѓе дневно, според Американскиот центар за контрола и превенција на заразни болести (ЦДЦ). Затоа, овој имунитет се очекува да се стекне до летото оваа година. Можеби тоа ќе се случи и порано поради оние што имаат или ќе имаат природен имунитет.

Повеќе од осум проценти од Американците или 28 милиони од нив се целосно вакцинирани. Доколку вакцинацијата продолжи со сегашното темпо, до средината на септември може да се вакцинираат 70 проценти од населението, дури и ако тоа се прави исклучиво со вакцините од компаниите Фајзер/Бајонтек и Модерна.

Сепак, охрабрува и одобрувањето за употреба на вакцината од компанијата Џонсон и Џонсон, која вети дека ќе им испорача сто милиони дози на САД во првата половина на годината.

Соодветно на тоа, веќе до крајот на јули 70 проценти од населението би биле вакцинирани, а до средината на септември 85 проценти, покажа анализата на Си-ен-ен.

Отежнувачка околност може да бидат новите соеви на коронавирусот, бидејќи некои од нив се шират побрзо.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе