Америка планира да ги тестира ракетите кои беа забранети 30 години

„САД планираат во август да ги извршат првите тестирања на крстосувачките ракети кои пред 30 години беа забранети со Договорот за нуклеарните сили со краток и среден дострел (ИНФ)“, тврдат американски безбедносни извори.

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп го суспендираше во февруари своето членство во договорот ИНФ, што, од правна гледна точка, отвори простор да почне да прави планови за тестирање „ненуклеарна ракета“ во август, наведува Асошиејтед прес.

Вашингтон би требало до август да се повлече од договорот, потпишан во 1987 година, со кој се забранува тестирање и распоредување ракети со одреден дострел, кои се лансираат од земја.

Демократите во американскиот Конгрес го поставија прашањето колку е мудро САД да се повлечат од договорот, но се согласуваат со обвинувањата дека Русија наводно распоредила крстосувачки ракети, со кои можат да ги гаѓаат американските сојузници во Европа.

По одлуката на Америка, и рускиот претседател Владимир Путин го суспендираше учеството на Москва во ИНФ.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе