Америка бара поддршка од сојузниците во иранската криза

Вршителот на должноста министер за одбрана на САД Марк Еспер ги повика сојузниците од НАТО јавно да ги осудат иранските непријателски потези и да размислат за учество во план за подобра заштита на стратегиските поморски патишта кај Ормушкиот теснец кој е во подготовка.

Еспер побара и помош да се намалат тензиите во односите со Иран кои водат кон војна, откако Иран урна американски шпионски дрон, а Вашингтон во последен момент се откажа од воздушни напади, и да се бара решение по дипломатски пат.

„Разговарав за потребата на интернационализација на ова прашање со поттикнување на НАТО сојузниците и регионалните партнери да го изразат своето противење на лошото однесување на Иран и да ни помогнат да спречиме понатамошни провокативни акции со подобрување на поморската безбедност“, им кажа Еспер на новинарите по средбата одржана зад затворени врати. Европските сојузници на средбата кажале дека сакаат и САД и Иран да ги намалат тензиите, додавајќи дека ќе ги поддржат сите дипломатски напори тоа да се постигне.

Американскиот претседател Доналд Трамп во вторникот се закани со „уништување“ на делови од Иран ако ги нападне американските интереси, а иранскиот претседател Хасан Рохани, пак, оцени дека Белата куќа е „ментално ретардирана“.

Еспер истакна дека Вашингтон не сака војна туку бара европска поддршка за да се најде дипломатско решение. „Не сакаме оружен судир со Иран, но спремни сме да ги браниме американските сили и интереси во регионот. Никој не би смеел да ја смета воздржаноста за слабост“, кажа тој.

Иако голем број сојузници ја поддржале општата порака на Еспер на средбата, но Франција изразила загриженост поради можната формална улога на НАТО во иранската криза, соопшти дипломат на НАТО. Германија ја истакнала важноста на меѓународниот нуклеарен договор со Иран од 2015, истакнувајќи дека „тоа е единственото што го имаат“.

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе

Еве што знаат мнозинството Македонци и Бугари родени до 1980 година.

повеќе

И Софија ќе треба да не го запре македонското евро-интегрирање на самиот почеток – и Скопје ќе треба да ја декомунистицира и дејугословенизира својата елита, економија, политика, наратива и медиуми.

повеќе