Амбасадор на САД: Русија не смее да ја затвори американската амбасада

Русија не смее да ја затвори американската амбасада и покрај кризата предизвикана од војната во Украина бидејќи двете најголеми нуклеарни сили во светот мора да продолжат да разговараат, изјави американскиот амбасадор Џон Саливан во Москва, пренесе Ројтерс.

Фото: ЕПА

Рускиот претседател Владимир Путин ја означи инвазијата на Украина како пресвртница во руската историја - бунт против хегемонијата на Соединетите Држави, кои шефот на Кремљ ги обвини дека ја понижуваат Русија од падот на Советскиот Сојуз во 1991 година.

Украина - и нејзините западни поддржувачи - тврди дека се бори за својот опстанок против несовесниот грабеж на земјиште во империјален стил во кој загинаа илјадници луѓе, раселени се повеќе од 10 милиони и опустошени се делови од земјата.

Во очигледен обид да испрати порака до Кремљ, Џон Џеј Саливан, американскиот амбасадор назначен од претседателот Доналд Трамп, за руската државна новинска агенција ТАСС изјави дека Вашингтон и Москва не треба едноставно да ги прекинат дипломатските односи.

„Мора да ја зачуваме способноста да разговараме едни со други“, рече Саливан во интервју за ТАСС. Тој изјави дека е против отстранување на делото на Лав Толстој од западните полици со книги или бојкот на музиката на Петар Чајковски.

И покрај кризите, шпионските скандали и Студената војна, односите меѓу Москва и Вашингтон не се прекинати откако САД воспоставија врски со Советскиот Сојуз во 1933 година. Но, Русија сега тврди дека нејзиниот постсоветски ангажман со Западот е завршен и дека ќе се сврти кон Исток.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен во мај на шега рече дека би сакал на Путин да му ја посвети песната на Тејлор Свифт - „Никогаш повеќе нема да бидеме заедно“ (We Are Never Getting Back Together). Саливан на тоа рече: „Никогаш нема ни целосно да прекинеме“.       

Запрашан од ТАСС дали тоа значи дека амбасадите ќе се затворат, Саливан рече дека ја „има таа можност“, но тој смета дека „би било голема грешка“.

„Како што разбрав, руската влада ја спомена варијантата на прекин на дипломатските односи“, рече Саливан. „Не можеме само да ги прекинеме дипломатските односи и да престанеме да разговараме едни со други“, додаде тој.

Руското министерство за надворешни работи во понеделникот ги повика шефовите на канцеларијата на американските медиуми во Москва да разговараат за последиците од американските непријателски акции.

Одбивањето на царицата Екатерина Велика да ја поддржи Британската империја кога Америка прогласи независност ги постави темелите за првите дипломатски контакти меѓу Соединетите Држави и Санкт Петербург, тогашниот главен град на Руската империја.

По Октомвриската револуција од 1917 година, американскиот претседател Вудро Вилсон одби да ја признае револуционерната влада на Владимир Ленин, а американската амбасада беше затворена во 1919 година. Односите беа повторно воспоставени дури во 1933 година.

„Единствената причина што ја гледам зошто САД би можеле да бидат принудени да ја затворат својата амбасада - ако стане небезбедно да продолжи да работи“, рече Саливан.

62-годишниот адвокат рече дека не знае како понатаму ќе се развиваат односите, но додаде дека се надева дека еден ден би можело да има зближување.

„Кога би се обложил, би рекол можеби не во текот на мојот живот“, заклучи тој.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

На 6 октомври 1946 година почна носењето на моштите на Гоце Делчев од Софија во Скопје, столицата на слободна Македонија.

повеќе

Постои нужна потреба од прилагодување на студиските програми, соодветните силабуси и наставниот курикулум на реалната потреба на пазарот на труд во државата.

повеќе

Во текот на оваа и претходната година, инфлацијата ја задуши македонската економија. 

повеќе