Алжир лут поради изјавите на Макрон, размислува да го повлече амбасадорот од Париз

Алжир ја обвини Франција, поранешен колонизатор, за геноцид и најави повлекување на амбасадорот од Париз поради, како што наведоа, неприфатливите коментари на францускиот претседател Емануел Макрон.

Фото: Пиксабеј

Тензиите се зголемија по одлуката на Франција да го намали бројот на визи за луѓето што доаѓаат од Северна Африка, меѓу кои и за Алжирците. Сепак, тамошните влади одбиваат да ги примат назад мигрантите протерани од Франција.

Алжирскиот амбасадор во Париз беше повикан на консултации во саботата навечер, а за негово повлекување се размислува поради коментарите на Макрон за Алжир. Француските медиуми објавија дека Макрон го коментирал системот на владеење во Алжир по колонијализмот и нивниот однос кон Франција.

Алжирското претседателство рече дека овие коментари се „недозволиво мешање“ во нивните внатрешни работи и дека се навредливи за сите Алжирци што загинале во борбата против францускиот колонијализам.

„Злосторствата на колонијата на Франција во Алжир се безбројни и одговараат на строгите дефиниции за геноцид“, се вели во соопштението.

Легенда под Главна слика

Фото: Пиксабеј

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе