Алжир лут поради изјавите на Макрон, размислува да го повлече амбасадорот од Париз

Алжир ја обвини Франција, поранешен колонизатор, за геноцид и најави повлекување на амбасадорот од Париз поради, како што наведоа, неприфатливите коментари на францускиот претседател Емануел Макрон.

Фото: Пиксабеј

Тензиите се зголемија по одлуката на Франција да го намали бројот на визи за луѓето што доаѓаат од Северна Африка, меѓу кои и за Алжирците. Сепак, тамошните влади одбиваат да ги примат назад мигрантите протерани од Франција.

Алжирскиот амбасадор во Париз беше повикан на консултации во саботата навечер, а за негово повлекување се размислува поради коментарите на Макрон за Алжир. Француските медиуми објавија дека Макрон го коментирал системот на владеење во Алжир по колонијализмот и нивниот однос кон Франција.

Алжирското претседателство рече дека овие коментари се „недозволиво мешање“ во нивните внатрешни работи и дека се навредливи за сите Алжирци што загинале во борбата против францускиот колонијализам.

„Злосторствата на колонијата на Франција во Алжир се безбројни и одговараат на строгите дефиниции за геноцид“, се вели во соопштението.

Легенда под Главна слика

Фото: Пиксабеј

Продолжува активноста на копачите, крановите и мешалките за цемент додека самите Албанци се протерувани од градот. 

повеќе

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе