Висок турски функционер

Алтун: Турската армија наскоро влегува во Сирија (ВИДЕО)

Високиот турски функционер Фахретин Алтун денеска рече дека турската армија заедно со сојузничките бунтовници „наскоро“ ќе влезе во Сирија, откако претседателот Доналд Трамп најави повлекување на САД од областа.

„Турската армија, заедно со Слободната сириска армија, наскоро ќе ја премине турско-сириската граница“, рече Алтун, директор за комуникации во турското претседателство.

Во авторски текст за Вашингтон пост тој ја повика меѓународната заедница да застане зад Анкара.

Според него, Турција сака да ги „неутрализира“ сириските курдски борци во североисточна Сирија и „да ги ослободи локалните жители од јаремот на вооружените разбојници“.

Анкара ги смета курдските борци во Сирија, кои се бореа со американските сили против Исламска држава, за терористи блиски до забранетите курдски движења во Турција.

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе