Алпинисти за првпат во историјата среде зима го освоија К2, вториот највисок врв во светот

Тим непалски планинари влезе во историјата со првото кога било изведено зимско искачување на вториот највисок врв во светот.

EPA-EFE

„Екипа од 10 непалски шерпаси се искачија на К2 денес попладне“, изјави секретарот на Пакистанскиот алпинистички клуб (АЦП) Карар Хаидри.

К2, висок 8.611 метри, е познат како „Дива планина“, се наоѓа во северен Пакистан во близина на границата со Кина.

Тоа досега беше единствениот врв повисок од 8.000 метри на кој не беше изведено зимско искачување.

Врвот првпат е совладан на 31 јули 1954 година.

Повеќе од 50 планинари од целиот свет, кои се дел од три меѓународни експедиции, исто така ќе се обидат да се искачат на него оваа зима.

К2 се смета за потешко искачување од она на највисокиот врв во светот, Монт Еверест.

Во август 2008 година 11 планинари загинаа во лавина на К2, во една од најлошите несреќи во историјата на алпинизмот.

Северен Пакистан е магнет за планинарите и дом на некои од највисоките планини во светот, меѓу кои К2 и Нангапарбат, позната и како „Планина убиец“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Можеби ни треба регистар на погрешни перцепции на граѓаните за криминалот и корупцијата во државата.

повеќе

Младите бараат подобар живот надвор од државата, бидејќи доаѓаат до заклучок дека приватните компании и странските организации им пружаат поголема поддршка и повеќе ги вреднуваат отколку сопствената држава.

повеќе

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе