Алјаска урива рекорди, измерени највисоките температури во историјата

Рекордно високи температури се измерени на неколку локации во јужниот дел на американската држава Алјаска, објави во петокот американскиот Хидрометеоролошки институт.

Рекордни температури во четвртокот беа забележани на аеродромот Анкораџ, каде што термометарот се искачи на 32,2 Целзиусови степени, што е повеќе од претходниот рекорд од 29,4 степени, кој е регистриран на 14 јуни 1969 година, во најголемиот град во таа држава.

„На неколку локации низ цела јужна Алјаска забележан е најтоплиот ден досега“, извести Заводот. „И други локации имаат рекордна висока температура“.

Температурите во четвртокот беа највисоки откако почна евидентирањето во таа северна американска држава од 1952 година.

Просечните јулски температури во Алјаска се под 20 степени.

Минатиот месец метеоролошката служба на Алјаска објави дека тоа бил најтоплиот јуни од почетокот на бележењето на температурите, со оглед на просечните температури под 16 степени.

Во исто време, количеството врнежи е рекордно ниско.

Државниот врв на Србија, вклучително и група лекари кои ја предводат борбата против ширењето на вирусот корона, во најмала рака го игнорираа влошувањето сè додека не заврши гласањето.

повеќе

Како Босна и Херцеговина се справи и се уште се справува со кризата предизвикана од пандемијата? Зошто немавме единствен кризен штаб на ниво на држава? 

повеќе

На 2 јуни во Црна Гора беше прогласен крај на епидемијата. Од првиот бран, земјата излезе со следниот биланс: 324 заразени и 9 починати лица.

повеќе