Александар Вучиќ итно примен во болница

Српскиот претседател Александар Вучиќ е примен во Воено-медицинската академија во Белград (ВМА) поради кардиоваскуларни проблеми, објави Радио-телевизија Србија, повикувајќи се на извори од канцеларијата на Вучиќ.

Вучиќ, според соопштението, е примен во ВМА во петок, 15 ноември, во доцните попладневни часови.

„Здравствената состојба на претседателот на Србија Александар Вучиќ е стабилна, но заради претпазливост сè уште е на ВМА“, изјави советничката Сузана Васиљевиќ за Танјуг.

Вчера Вучиќ имал серија состаноци во својата канцеларија, вклучително и со европратениците кои учествуваат во вториот круг дијалози на власта и опозицијата за изборните услови.

Околу пладне Вучиќ присуствувал на отворањето на Белградски парк, булеварот Вудро Вилсон и улицата Николај Кравков во склоп на комплексот Белград на вода.

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе