Теоретичарот на заговори

Алекс Џонс мора да плати 965 милиони долари зашто лажел дека не се случил масакр

Теоретичарот на заговори Алекс Џонс мора да плати отштета од 965 милиони долари затоа што лажел дека масовното пукање во основното училиште Сенди Хук било инсценирано, одлучи судската порота во Конектикат. Ова е втора голема пресуда против водителот на Инфоворс за промовирање лаги дека масакрот во 2012 година не се случил.

Сведочејќи на судењето, Џонс призна дека згрешил за пукањето во училиштето Сенди Хук. „Пукањето се случи“, рече тој.

Во масовното пукање во училиштето Сенди Хук загинаа 12 деца и 6 возрасни. Судењето се одржа во судницата во Вотербери, на околу 20 милји од Њутн, каде што се случи масакрот.

Во тужбата беше обвинета матичната фирма на Џонс и Инфоворс, Фри спич системс, дека ги користела масовните убиства за да ја изгради својата публика и да заработи милиони долари. 

Во сведочењето на судењето Џонс се обиде да се огради од теориите на заговор, им се извини на родителите и призна дека Сенди Хук е „100 проценти реално“.

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе