Вечерње новости

Албански полицајци патролираат по црногорско село, локалците вознемирени

Неколку локални жители на селото Ѓулиќи во црногорската општина Андријевица го информирале весникот Вечерње новости преку дописништвото во Беране за настан што предизвикал „вознемиреност“ во тој регион.

„Во близина на Ѓулиќи забележавме полициска патрола од Албанија. Иако невооружени, симптоматично е што баш сега се појавуваат на наша територија. Ги информираме надлежните дека ќе се самоорганизираме и дека повеќе нема да дозволиме никаква контрола на нашата територија, со кого и да се договориле Албанците“, изјавиле жителите на црногорското село, јавуваат Вечерње новости.

Полицијата за весникот неофицијално кажала дека станува збор за спроведување договор меѓу Црна Гора и Албанија, со кој двете држави подобро би се спротивставиле на организираниот криминал.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе