Албанија воведува задолжителна вакцинација на сите пратеници

Албанскиот парламент денес донесе одлука за задолжителна вакцинација на сите пратеници против коронавирусот.

EPA-EFE

Пратеникот на владејачката Социјалистичка партија Таулант Бала кажа дека лидерите на сите парламентарни групи се сложиле вакцините да бидат задолжителни, како и дека повеќето седници ќе се одржуваат онлајн.

Вакцинацијата е веќе задолжителна за албанскиот медицински персонал, наставниците, професорите и студентите,

Здравствените функционери порачуваат дека следната недела, кога ќе почне школската година, би можел да следи уште еден пораст на инфекциите.

Албанија во август забележа значителен пораст на дневните случаи, а една третина од 2,8 милиони жители на земјата е целосно вакцинирана.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе