Персона нон грата

Албанија протера руски дипломат поради кршење на санитарните мерки

Албанија денес протера руски дипломат поради наводно непочитување на мерките воведени за сопирање на ширењето на заразата со ковид-19.

EPA-EFE

Министерството за надворешни работи на Албанија го прогласи Алексеј Кривошеев за персона нон грата и му нареди да ја напушти земјата во следните 72 часа.

„Се надеваме дека таквата одлука во овој предизвикувачки момент за светот ќе биде сфатена од руска страна како неопходен чекор во заштитата на здравјето и безбедноста на сите во Албанија“, се наведува во соопштението на албанското министерство.

Иако за тоа бил информиран рускиот амбасадор, дипломатот од април минатата година непрекинато ги кршел мерките.

„Повтореното кршење на санитарните мерки и занемарувањето на загриженоста на албанските државни институции околу тоа, повеќе не може да се оправда и толерира“, се наведува во соопштението.

Во Албанија на сила е полициски час во текот на ноќта, задолжително носење маски во затворено и на отворено и одржување дистанца.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе