Премиерот Рама најави

Албанија ќе ги отвори сите граници до крајот на мај

Албанскиот премиер Еди Рама најави целосно отворање на границите на Албанија до крајот на мај, додавајќи дека земјата почнува со подготовките за туристичката сезона.

EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

„Во текот на месецот мај нашата земја ќе биде целосно отворена. Албанските граници ќе бидат отворени. Почнуваме да се подготвуваме за туристичката сезона“, кажа Рама во албанското собрание.

Минатиот понеделник во Албанија почна втората фаза од попуштањето на рестриктивните мерки, што подразбира отворање на баровите, рестораните, кафичите, музеите и библиотеките.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Доколку нешто радикално не се промени, не можеме да очекуваме дека нашата економија брзо ќе се нормализира и ќе излезе од сегашната криза.

повеќе

Како да разликуваш дали „Македонец” означува етничка припадност или државјанство? Според потребата на моментот!

повеќе