Премиерот Рама најави

Албанија ќе ги отвори сите граници до крајот на мај

Албанскиот премиер Еди Рама најави целосно отворање на границите на Албанија до крајот на мај, додавајќи дека земјата почнува со подготовките за туристичката сезона.

EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

„Во текот на месецот мај нашата земја ќе биде целосно отворена. Албанските граници ќе бидат отворени. Почнуваме да се подготвуваме за туристичката сезона“, кажа Рама во албанското собрание.

Минатиот понеделник во Албанија почна втората фаза од попуштањето на рестриктивните мерки, што подразбира отворање на баровите, рестораните, кафичите, музеите и библиотеките.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе