Албанија и Косово ќе имаат заеднички амбасади во Африка и Азија

Албанија и Косово, според најавите на нивните претставници, наскоро ќе имаат заеднички дипломатски претставништва во Африка и Азија, пренесува Репортери.

EPA-EFE

Министерката за надворешни работи на Албанија Олта Џачка изјави по состанокот со шефицата на косовската дипломатија Доника Гервала дека Албанија и Косово наскоро ќе имаат заеднички дипломатски претставништва во Африка и Азија.

Џачка кажа дека тоа произлегува од договорот кој го постигнале албанскиот и косовскиот премиер Еди Рама и Аљбин Курти на состанокот одржан на 27 септември.

„Го зголемуваме нивото на заеднички дипломатски активности во Африка и Азија, и затоа ќе дојде до спојување на одделни амбасади за нашите дипломати потесно да соработуваат“, кажа Џачка.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе