Адвокат на Трамп: Изборите се наместени, демократите имаа план (ВИДЕО)

Актуелниот американски претседател Доналд Трамп најави за денеска, како што рече, важна прес-конференција.

Фото: ЕПА

„Денес важна конференција за медиумите за многу јасниот и одржлив пат до победата. Нештата многу убаво доаѓаат на свое место“, напиша тој на Твитер.

Претходно на Твитер објави дека бил ограбен на претседателските избори во Детроит, а неговиот тим по кратко време поднесе тужба во државата.

На прес-конференцијата што ја најави ќе говорат неговите адвокати.

Прв се обрати Руди Џулијани, поранешен градоначалник на Њујорк и адвокат на Трамп.

Џулијани рече дека на прес-конференцијата ќе презентира докази дека на Трамп изборите му биле украдени.

„Во изборната ноќ претседателот водеше во Пенсилванија, а на крајот загуби. Тоа е скоро статистички невозможно, па затоа започнавме истрага. Брзо се покажа дека моделот е ист во повеќе држави. Речиси истата шема на измама на гласачите“, рече тој.

„Ова доаѓа директно од Демократската партија и директно од кандидатот“, вели тој.

Тие се фокусираа на големите градови, вели Џулијани, каде што, според него, вообичаена е измама на гласачите на изборите.

„Единственото што ќе ме изненадеше е Филаделфија да не мамеше, бидејќи тие мамат веќе 60 години. Детроит исто. Сите тие се демократски градови. Ги контролираат изборите, полицијата и имаат судии пријатели кои прават ирационални пресуди“, вели тој.

Џулијани исто така рече дека победата на Бајден не е победа, туку измама. „На измама се особено подложни гласовите што пристигнуваат по пошта“, вели тој.

Џулијани потоа зборува за тоа како демократите имале добар план, но како републиканците ги фатиле. „Сите земји, дури и Танзанија, места за кои никогаш не би помислиле, имаат одличен систем за испраќање гласови по пошта“, вели тој, а потоа опишува како се испраќаат гласовите.

Тој вели дека во САД, набљудувачите не можеле да го следат отворањето на гласовите од пликовите и можеле да гласаат Мики Маус, иста личност три пати, мртва личност или никој. Затоа, вели тој, пребројувањето во Џорџија нема да даде никаков резултат затоа што повторно ќе се пребројат неважечки гласови.

Во Пенсилванија има над 6.000 неважечки ливчиња, вели тој. Тој исто така вели дека Пенсилванија не е единствената земја каде што се случила измама, туку измама се случила во сите држави и дека за тоа се виновни демократите.

„Измамата е лесно да се докаже. Постојат стотици сведоци. Можеби и илјадници“, рече тој. Тој исто така вели дека стожерот на Трамп има докази дека набљудувачите не можеле да го следат броењето на гласовите и дека имаат 50-60 сведоци за тоа.

„Предноста на Трамп можеле да ја стигнат само со гласовите што пристигнаа по пошта“, вели тој.

Џулијани рече дека потоа ќе зборува за Мичиген. „Американците имаат право да го знаат ова“, рече тој пред новинарите, додавајќи дека немаат право да им бидат ускратени тие информации.

„Она што се случува во земјата е страшно и вашата цензура ги влошува работите“, вели тој.

Додаде дека Џеси Џејкоб била вработена во Мичиген со децении и дека била одговорна како набљудувач во Детроит.

„Тие всушност ја обучиле да мами. Таа рече дека ја обучиле да го менува датумот на пратката на гласот по пошта. Не го велам јас ова, ова го рече таа под заклетва. Можеби ќе можете да кажете дека лаже, но не можете да кажете дека нема докази. Ова е доказ“, тврди Џулијани.

„Таа вели дека ја обучиле да ги следи луѓето што гласале и да ги упатува за кого да гласаат. Таа ќе сведочи за тоа“, додаде тој. Тој вели дека демократите го правеле тоа во корумпирани држави каде знаеле дека ќе им помине.

Потоа додаде дека стожерот на Трамп не е готов со тужбите.

„Имаме уште стотина вакви сведоци“, вели Џулијани. Потоа им викаше на новинарите и рече дека тие требало да бараат такви докази, а не лажно да известуваат дека нема докази.

Потоа продолжи да зборува дека во Мичиген пристигнале гласови во камиони. Тој додаде дека кампањата на Трамп утре ќе поднесе тужба во Џорџија.

Тој вели дека веројатно исто ќе биде и во Вирџинија, Ново Мексико и можеби во Висконсин.

„Не смееме да им дозволиме на овие крадци да ги украдат изборите. Американците го избраа Трамп, а не Бајден. Бајден води поради лажни гласови. Дајте ни шанса да го докажеме тоа на суд и ќе го направиме тоа“, заклучи тој.

Потоа, на сцената излезе адвокатката на тимот и рече дека откриле комунистички пари од Венецуела што влијаеле на резултатот од изборите во САД.

Таа вели дека победата на Бајден, која ја нарекува измама, била финансирана од Чавез така што испратил пари со кои е платен софтвер кој украл дел од гласовите на Трамп и му ги дал на Бајден. Таа кажа дека Чавез истото го правел и во Венецуела.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Можеби ни треба регистар на погрешни перцепции на граѓаните за криминалот и корупцијата во државата.

повеќе

Младите бараат подобар живот надвор од државата, бидејќи доаѓаат до заклучок дека приватните компании и странските организации им пружаат поголема поддршка и повеќе ги вреднуваат отколку сопствената држава.

повеќе

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе