Црногорскиот премиер

Абазовиќ за масакрот на Цетиње: „Трагедија каква што Црна Гора не памти“

Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ се огласи по повод денешното масовно пукање на Цетиње, во кое се убиени 11 лица, а најмалку 6 се ранети.

EPA-EFE

„Се случи трагедија каква што Црна Гора не памти“, напиша Абазовиќ на Телеграм.

„Го повикувам сите граѓани на Црна Гора со мислите да бидеме заедно со семејствата на невино настраданите жртви, нивните роднини, пријатели и сите граѓани на престолнината Цетиње“, додаде црногорскиот премиер.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Постои нужна потреба од прилагодување на студиските програми, соодветните силабуси и наставниот курикулум на реалната потреба на пазарот на труд во државата.

повеќе

Во текот на оваа и претходната година, инфлацијата ја задуши македонската економија. 

повеќе

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе