52 мртви, меѓу кои 6 спасувачи, во ужасна експлозија во рудник во Сибир (ВИДЕО)

Во рударска несреќа во Сибир загинаа 52 лица, меѓу кои и шест спасувачи, јавуваат руските медиуми повикувајќи се на првичните податоци од службите за итни случаи, а за сите исчезнати лица е потврдено дека се мртви.

Фото: ЕПА
Операцијата на пребарување почна денеска по информациите за чад од длабочина од 250 метри под нивото на земјата. Руското Министерство за вонредни состојби откри дека чадот ги попречува напорите на спасувачите.
 
Во моментот на несреќата во рудникот се наоѓале вкупно 285 луѓе, а повеќе од 200 се евакуирани.
 
Според регионалниот гувернер Сергеј Цивиљов, 43 повредени се пренесени во болница, од кои четворица се во тешка состојба.
 
Тој, исто така, откри дека на местото на несреќата работат 19 воени дивизии за спасување од мини, а други се на пат.
 
 
Повикувајќи се на неименуван извор во службите за итни случаи, новинската агенција ТАСС објави дека инцидентот бил предизвикан од палење на јагленова прашина, што довело до ширење на чадот низ вентилационата шахта.
 
Регионот Кузбас е во Сибир, на околу 3.000 километри источно од Москва.
 

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе