52 мртви, меѓу кои 6 спасувачи, во ужасна експлозија во рудник во Сибир (ВИДЕО)

Во рударска несреќа во Сибир загинаа 52 лица, меѓу кои и шест спасувачи, јавуваат руските медиуми повикувајќи се на првичните податоци од службите за итни случаи, а за сите исчезнати лица е потврдено дека се мртви.

Фото: ЕПА
Операцијата на пребарување почна денеска по информациите за чад од длабочина од 250 метри под нивото на земјата. Руското Министерство за вонредни состојби откри дека чадот ги попречува напорите на спасувачите.
 
Во моментот на несреќата во рудникот се наоѓале вкупно 285 луѓе, а повеќе од 200 се евакуирани.
 
Според регионалниот гувернер Сергеј Цивиљов, 43 повредени се пренесени во болница, од кои четворица се во тешка состојба.
 
Тој, исто така, откри дека на местото на несреќата работат 19 воени дивизии за спасување од мини, а други се на пат.
 
 
Повикувајќи се на неименуван извор во службите за итни случаи, новинската агенција ТАСС објави дека инцидентот бил предизвикан од палење на јагленова прашина, што довело до ширење на чадот низ вентилационата шахта.
 
Регионот Кузбас е во Сибир, на околу 3.000 километри источно од Москва.
 

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе