20 повредени кога „вработен“ нападнал ученици во основно училиште во Кина

Еден човек нападнал ученици во основно училиште во Пекинг, повредувајќи 20 при што најмалку три деца се со сериозни повреди. Осомничениот е уапсен.

Инцидентот се случил околу 11:15 часот по локално време во областа Сиченг, соопшти полицијата. Деталите за нападот се нејасни, но почетните непотврдени извештаи сугерираат дека осомничениот користел нож.

Сите жртви се хоспитализирани. Три од децата претрпеле сериозни, но не опасни по живот повреди и се во стабилна состојба.

Според локалните вести, на видеото што циркулира во кинеските социјални медиуми се гледа како директорот вели дека напаѓачот работел во училиштето.

„Вработен од нашето училиште нападна 20 ученици на скалите на првиот кат“, рече наставникот, цитиран од Саут Чајна морнинг пост.

Според други извештаи се наведува дека напаѓачот можеби работел како чистач во училиштето во минатото.

Во услови на партиска деполаризација на граѓаните, политичките елити во Македонија треба да пристапат кон помирување и ненасилно решавање на сите меѓусебни конфликти, за земјата да не се врати на патот на поделба.

повеќе

Помина веќе еден месец од објавувањето на документите на Викиликс на кои сите прочитавме дека Никола Димитров бил „заштитен извор на информации“ на САД. Засега, од обвинителството нема никаков одговор.

повеќе

Неопходно е да се надминат бариерите кои во моментов се присутни во регулаторната, политичката, финансиската и пазарната рамка и кои го кочат напредокот кон обновливите извори на енергија.

повеќе