15-годишното девојче им подлегна на повредите добиени во земјотресот во Загреб

Директорот на детската болница во Загреб потврди дека почина 15-годишното девојче што доби тешки повреди во земјотресот што во неделата го погоди главниот град на Хрватска.

„За жал, и покрај сите напори, тешко повреденото девојче им подлегна на повредите. Во име на Клиниката за детски болести Загреб сакаме да му изразиме искрено сочувство на семејството“, изјави за Н1 директорот на болницата Горан Роиќ.

Во земјотресот со јачина од 5,5 степени по Рихтер повредени се 27 луѓе.

Она она што го нудат медиумите во времето на ковид-19 покажа колку тие не се подготвени за да известуваат во време на криза, а кризите ги има сè почесто.

повеќе

Доколку нешто радикално не се промени, не можеме да очекуваме дека нашата економија брзо ќе се нормализира и ќе излезе од сегашната криза.

повеќе

Како да разликуваш дали „Македонец” означува етничка припадност или државјанство? Според потребата на моментот!

повеќе