Напаѓачот уапсен

10 мртви во пукање во училиште во Санта Фе (ВИДЕО)

Меѓу осум до десет лица загинаа во престрелка утрово по локално време во средно училиште во Санта Фе во североисточниот дел на Тексас, пренесе Си-ен-ен.

Ова е третата престрелка во училиште во изминатите осум дена и 22-ра од почетокот на 2018 година. Полицајците по дојавата за пукањето со огнено оружје брзо реагирале и го уапсиле осомничениот, за кој се верува дека е ученик во училиштето.

„Осомничениот се наоѓа во притвор по пукањето во средното училиште Санта Фе“, рече Крис Ричардсон, заменик-обвинител.

Си-ен-ен известува дека уште едно лице е притворено покрај осомничениот напаѓач.

Според сведоците, човек упаднал во училницата со автоматска пушка и почнал да пука. Еден од сведоците рече дека видел ученичка со повредена нога.

„Повредените ги превезуваат во болница во блискиот град Галвстон“, рече портпаролот на болницата Раул Рејес.

Засега не е познато колку има ранети.

„Стоевме пред училиштето, но по пет минути слушнавме звуци на испукани куршуми“, рече една од ученичките и додаде дека слушнала четири истрели.

Целиот училиштен округ е под полициска опсада и е блокиран.

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе