Во Ломбардија затворени школите, рестораните и јавните служби

10 италијански града во изолација поради коронавирусот, бројката на заразени не престанува да расте

Околу 10 италијански града, претежно во Ломбардија, се изолирани откако беа потврдени два смртни случаи и скоро 80 случаи на заразени од новиот коронавирус.

Премиерот на Италија, Џузепе Конте, рече дека нема да бидат дозволени ни влегување ни излегување од областа каде што е потврдена заразата, освен во посебни случаи.

Во Ломбардија, во северна Италија, училиштата, рестораните и јавните служби се затворени, а властите ги откажаа закажаните собири.

Во Рим вчера пристигнаа 19 италијански државјани што изминативе две недели ги поминаа во карантин на крузерот „Дијамантска принцеза“, вкотвен кај јапонското пристаниште Јокохама.

Вкупно 79 лица се заразија со новиот вирус во Италија, а две починаа, покажуваат податоците на цивилната заштита.

„Каде да летнеме викендов е пристап што како таков повеќе нема да постои“...

повеќе

Зголемувањето на парите за финансирање на партиите не помагаат во поттикнувањето на политичката активност на граѓаните, туку веројатно и делуваат контрапродуктивно, зголемувајќи ја недовербата во партиите и политичарите.

повеќе

За помалку од еден месец по олеснувањето на рестриктивните мерки, Косово се соочува со нагло зголемување на бројот на случаи со ковид-19, 

повеќе