Вести

Претседателот ан Белорусија Александар Лукашенко изјави денес дека Западот врши притисок врз Белорусија со цел да ја претвори во втора Украина.

03 Декември 2021 - 21:07

Израелскиот премиер Нафтали Бенет и министерот за здравство Ницан Хоровиц вчера објавија дека безбедносната служба Шин бет синоќа на полноќ престанува да ги следи лицата за кои постои сомневање дека се заразени со новиот сој на коронавирусот, омикрон.

03 Декември 2021 - 20:47

Тврдењата за тоа дека присуството на НАТО придонесува на јакнењето на регионалната безбедност се илузија, се наведува во соопштение на министерството за надворешни работи на Русија.

03 Декември 2021 - 20:47

Претседателот на Боцвана Мокгвееци Масиси во петокот рече дека некои од четворицата дипломати позитивни на варијантата омикрон на новиот коронавирус пристигнале од Европа и повика на укинување на одлуката за ограничување на патувањето од јужноафриканските земји воведени од страна на голем број земји.

03 Декември 2021 - 15:24

Соединетите Американски Држави следат доволно знаци и предупредувања околу руските воени активности покрај Украина, кои предизвикуваат „голема загриженост", и се чини дека руската реторика е се поостра, рече американскиот воен службеник, генерал Марк Мили.

03 Декември 2021 - 14:23

Раководството на Австриската народна партија го избра министерот за внатрешни работи Карл Нехамер за нов претседател на партијата, а со тоа и за канцелар на Австрија, соопштија од партијата.

03 Декември 2021 - 13:12

Папата Франциско денес од Никозија повика на помирување на православните христијани од истокот и католичките од западот. Тој наведе дека хуманитарната соработка може да биде средство за надминување на повеќевековното несогласување на православците и римокатолиците. Папата денес се сретна со кипарскиот архиепископ Хризостомос Втори, а ќе се сретне и со Светиот синод, највисокото тело во православната црква.

03 Декември 2021 - 12:20

Ако сакате да ја разберете денешна Кина, мора да ја разберете Комунистичката партија на Кина, рече кинескиот претседател Си Џинпинг на церемонијата на отворањето на Меѓународната конференција „Разбирање на Кина" (Гуангжу) 2021 година, објави Кинеската медиумска група (ЦМГ).

03 Декември 2021 - 12:11

Цените на храната во светот пораснаа во ноември четврти месец по ред и во моментов се на највисоко ниво во повеќе од десет години, поттикнати од силната побарувачка за пченица и млечни производи, објави агенцијата на Обединетите нации за храна и земјоделство (УНФАО).

03 Декември 2021 - 12:01

Американскиот Конгрес го одобри нацрт-законот за финансирање на владата со што е избегната потенцијална блокада на сојузните служби, пренесуваат агенциите.

03 Декември 2021 - 11:36

Германската војска со традиционална парада синоќа се прости од германската канцеларка Ангела Меркел, која за една недела, по 16 години на власт, заминува во политичката историја.

03 Декември 2021 - 11:05

Францускиот весник „Либерасион“ го обвинува еврокомесарот Јоханес Хан за корупција, наведувајќи дека дозволил странски лобисти да го канат на ловечки излети и скапи вечери и ручеци, без, како што е планирано, да го пријавува тоа.

03 Декември 2021 - 09:07

Маж облечен како нинџа денеска нападнал со мач и повредил две полицајки во францускиот град Шербур, а досегашните податоци не укажуваат дека се работи за терористички напад, соопшти полицијата.

02 Декември 2021 - 21:45

Администрацијата на Бајден повторно ќе ја спроведува контроверзната политика на Трамп по која барателите на азил мора да чекаат во Мексико за да бидат сослушани од американските имиграциски власти, во согласност со налогот на сојузниот суд, изјавија денеска американски и мексикански официјални лица.

02 Декември 2021 - 20:17

Зградата на ОН на Менхетн денеска е блокирана, а на терен пристигнала и полицијата бидејќи претходно бил пријавен инцидент пред зградата.

02 Декември 2021 - 20:02

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе