Вести

Американскиот претседател Доналд Трамп го отстранил главниот стратег на Белата куќа, Стив Бенон, од функцијата.

18 Август 2017 - 19:11

Во западниот град на Финска, Турку, еден човек прободил неколку луѓе пред полицијата да го застрела во ногата и да го уапси во петокот, соопшти полицијата, додавајќи дека властите трагале за други потенцијални осомничени.

18 Август 2017 - 17:30

Британецот Фицрој Дејвис, кој се наоѓал во шпанскиот град Камбрилс за време на терористичкиот напад, снимил пресметка на еден од терористите со полицијата, а снимката ја објави Би-би-си.

18 Август 2017 - 16:11

Претседателот на Косово Хашим Тачи оцени дека со сегашното темпо на преговорите до нормализација на односите меѓу Белград и Приштина би можело да дојде за 100 години, и дека договор за меѓусебно признавање е единствениот начин еднаш засекогаш да се стави точка на сите спорови меѓу Србите и Албанците.

18 Август 2017 - 16:01

Каталонската полиција била предупредена за можноста од терористички напад уште пред два месеци, пренесува шпанскиот весник Ел периодико.

18 Август 2017 - 15:30

Американскиот претседател Доналд Трамп ги собира весниците чии насловни страници се поврзани со него, но овие сигурно нема да ги зачува, пишува Вашингтон пост.

18 Август 2017 - 14:27

Агенцијата на терористичката група Исламска држава (ИСИС, Даеш) Амак објави уште синоќа дека ја преземаат одговорноста за нападот во Барселона, а нивните поддржувачи на социјалните мрежи им се радуваат на жртвите и ги слават нападите.

18 Август 2017 - 14:09

Шпанската полиција го идентификуваше возачот на комбито од нападот во Барселона. Станува збор за 17-годишниот Муса Оукабир.

18 Август 2017 - 13:59

Американскиот претседател Доналд Трамп го осуди терористичкиот напад кој Исламска држава го изврши синоќа во Барселона.

18 Август 2017 - 13:17

Шпанските медиуми објавија повеќе снимки од терористичкиот напад во градот Камбрилс, кој се наоѓа 120 километри од Барселона. Во нападот се повредени шест цивили и еден полицаец, а сите пет терористи биле убиени од полицијата.

18 Август 2017 - 12:42

Пазарните сили носат нови форми на конкуренција, несигурност и промена што се спротивставени на централно контролираната државна економија на Северна Кореја од дамнина. Пазарите се како духот од ламбата кој нуди исполнување на желбата за богатство - но со потенцијален ризик за политичка нестабилност.

18 Август 2017 - 11:02

Пламените и чадот го опкружуваат Масао, невозможно е да се влезе или излезе.

18 Август 2017 - 09:39

Шпанската полиција пукаше и уби пет лица што носеа појас бомби, поврзани со нападот во Барселона, каде што загинаа 13 лица, додека потрагата за сторителите на последното дивеење во Европа, за кое одговорноста ја презеде групата Исламска држава, се интензивира.

18 Август 2017 - 08:41

Жиците што штрчат од малата, разобличена мека играчка, ја откриваат смртоносната стапица сместена во неа.

18 Август 2017 - 08:24

Терорист на ИСИС со комби во центарот на Барселона прегази повеќе десетици луѓе. Бројот на мртви сѐ уште не се знае, а шпанските медиуми јавуваат дека загинале најмалку 13 лица, додека над 50 се повредени.

17 Август 2017 - 23:33

Сега свесно или несвесно се оди во друг правец, сведувајќи ја  партијата  на ниво на  дебатен клуб.

повеќе

Најчести места каде што може да се препознае (и шири) говорот на омраза на интернет се всушност онлајн медиумите кои дозволуваат простор за коментирање.

повеќе

Веќе е јасно дека не треба да има никакво сомневање дека прислушуваните разговори треба да бидат прифатени како докази во постапките.

повеќе