Наука и технологија

Живите форми од Земјата може да постојат и на други планети, според теоријата за микроорганизми од нашиот Сончев систем. Научниците што ја проучуваат меѓупланетарната прашина претпоставуваат дека прашкастата материја е способна да пренесува мали организми низ вселената.

22 Ноември 2017 - 09:04

Европската јавност во последните неколку дена ја вознемирија вестите за „екстремно високите нивоа“ на радиоактивни изотопи што беа откриени во делови на Русија, а кои во меѓувреме се проширија над Европа.

22 Ноември 2017 - 02:54

Камениот објект во облик на цигара откриен минатиот месец во вселената доаѓа од друг сончев систем, изјавија астрономите во понеделникот, откако ја потврдија невидената опсервација.

21 Ноември 2017 - 18:03

Оваа слика Бурата на Џовиан (Џовиан е хипотетички или измислен жител на планетата Јупитер) со подобрена боја на масивната бура во северната хемисфера на Јупитер е сликана од вселенското летало на НАСА Јуно за време на неговото деветто блиско прелетување на гасната гигантска планета.

20 Ноември 2017 - 18:41

Научниците предупредуваат дека Земјата следната година можат да ја погодат 20 катастрофални земјотреси поради забавувањето на ротацијата на Земјата, пишува Дејли меил.

20 Ноември 2017 - 12:45

НАСА објави фасцинантна снимка што го прикажува огромното влијание на климатските промени за време на последните 20 години.

20 Ноември 2017 - 10:27

Сухој Су-34 е руски повеќенаменски ловец-бомбардер кој е направен за изведување напади врз непријателски копнени цели во оперативна и тактичка длабочина.

20 Ноември 2017 - 02:41

Бостој дајнамикс, компанија која се бави со развој и производство на роботи, објави фасцинантна снимка. Видеото објавено денес трае околу една минути и прикажува демонстрација на способностите на хуманоиден робот.

17 Ноември 2017 - 15:20

Научниците создадоа прстен од плазма во воздухот, што е исто како заробување молња во шише, користејќи само млаз вода под висок притисок и кристална плоча и постигнувајќи го она што некогаш беше невозможно.

16 Ноември 2017 - 17:53

Рускиот технолошки милијардер Јури Милнер вели дека планира да ја претрка НАСА со мисија на Сатурновата месечината Енцелад во потрага по вонземски живот.

10 Ноември 2017 - 22:31

Катастрофалниот удар на астероидот што ги збришал диносаурусите пред 66 милиони години можеби немало да биде толку разорен ако се случел на речиси кое било друго место на Земјата. Тоа значи дека диносаурусите ќе можеле сè уште да владеат на Земјата и луѓето никогаш немало да можат да еволуираат.

10 Ноември 2017 - 18:33

Алексеј Леонов, првиот човек што некогаш „стапнал“ во вселенскиот простор уште во 1975 година, ја споделува својата уникатна перспектива со РТ, истовремено преживувајќи го искуството во Виртуелна реалност (ВР) благодарение на технологијата од 360 степени и сегашната екипа на Меѓународната вселенска станица.

04 Ноември 2017 - 12:53

„Ѝ побарав прошка и ја погалив по главата последен пат“, се сеќава рускиот биолог Алилија Котовскаја (90) на денот кога последен пат се поздравила со Лајка пред таа да тргне на вселенскиот пат во еден правец.

03 Ноември 2017 - 10:06

Ауди повлекува речиси 5.000 автомобили во Европа за софтверски поправки откако открија дека испуштаат премногу азотен оксид, загадувачкиот гас што Фолксваген го криел од американските регулатори во катастрофалниот дизелгејт скандал од 2015 година, пренесе Ројтерс.

02 Ноември 2017 - 22:30

Мал простор во рускиот регион Перм станал тивко место за напуштени парни локомотиви, привлекувајќи туристи кои сакаат да ги фотографираат старите, рѓосани реликвии. Љубители на железницата сега се обидуваат да ја зачуваат заборавената локација, а можеби и да вратат една од овие стари машини во живот.

02 Ноември 2017 - 22:13

Измените во законот за минимална плата е трул компромис меѓу социјал-демократите и бизнис-лобито во Владата.

повеќе

Македонската јавност е во исчекување од најавата на министерот Оливер Спасовски дека МВР ќе ги истражува сите агенции за обезбедување поради поврзаност со рекетарство.

повеќе

Сите овие промашувања на Груевски имаат едно заедничко - дирекно ја загрозија државноста на Република Македонија.

повеќе