Старлинк

Вселенскиот интернет наскоро ќе ја покрива целата Земја

Илон Маск, благодарение на својата компанија Старлинк, е сè поблиску до целта која ја постави пред неколку години – интернет од вселената достапен за луѓето во руралните краишта каде било на Земјата.

EPA-EFE

Тој на својот профил на Твитер откри дека до крајот на оваа година поголемиот дел од нашата планета ќе биде покриен со интернетот на Старлинк, а дека во 2022 нема да има место каде што не доаѓа неговиот сигнал.

Старлинк инаку се состои од сателити лансирани во ниската орбита, а бројот на сателитите кои ја овозможуваат услугата на „вселенскиот интернет“ на корисниците таму каде што нема инфраструктура за друг вид, само ќе се зголемува.

Еден дел од жителите на САД веќе можат да го користат Старлинк интернетот, чија брзина е меѓу 50 и 150 мегабити во секунда.

Маск вети дека набрзо интернет брзината ќе оди и до 300 мегабити во секунда, но квалитетот на услугата сепак ќе зависи и од самата локација на корисникот.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе